Vyhledávání zboží Informace Servis
Zde se nacházíte: / Rady a návody

Rady a návody

EKO.Na1.cz elektrokolo Spirit e-totem

Elektrokola - rady + návody pro rok 2013

   Vážení zákazníci,

   rok se sešel opět s rokem následujícím a v e-shopu EKO.Na1.cz se rozrostla nabídka elektrokol už přes stovku! Pro větší přehlednost jsou uvedeny v nabídce jen ty nejprodávanější modely.
Nenajdete-li nějaký model elektrokola v nabídce, stačí jej u nás poptat.

Pro aktuální informace prosím čtěte v levém sloupečku rubriku NOVINKY na titulní stránce e-shopu. Na ni se vždy dostanete kliknutím na logo NA1.CZ.

Elektrokola modelové řady 2013

Rok 2013 pro Vás přinesl nové opět vylepšené modely elektrokol. Některé jsou v nabídce již v předstihu na konci roku 2012. Mezi hlavního představitele nové řady elektrokol patří Gepida s modely 2013. Vybírat můžete z výrobní řady "german series", určené primárně na německý trh. Designově vyšperkovaná elektrokola Gepida si můžete vyhledat s označením "dutch series". Tyto elektrokola jsou primárně určená na severský trh.
Elektrokola Gepida tak mají i větší ochranu před nepřízní počasí.
Předností těchto elektrokol je originální konstrukce, skvělá technologie GPDS, nebo v nejvyšší řadě - originální BOSCH motory, baterie a elektronika včetně nezaměnitelného LCD displeje.

Elektrokola e-totem jsou v modelové řadě 2013 opět lépe vybavena. Za zmínku stojí zamykatelná přední vidlice páčkou během jízdy na řiditkách. Kapalinové brzdy u nejvybavenějšího modelu a silnější elektromotor pro jízdu v terénu.
Nelze ale zapomenout ani na úspěšné elektrokola modelové řady 2012 která můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu.
Bez zajímavosti neni ani test elektrokol který jsme provedli během roku 2012 a výsledky si můžete přečíst v několika nezávislých recenzích. Elektrokola e-totem potvrdila posun dopředu díky vývoji a zpětné vazbě od prodejců a zákazníků.

Elektrokola Lovelec v modelové řadě 2013 také zlepšila design a především díky nastavitelnému představci zlepšila pohodlí jízdy a posezu na elektrokolech. Rovněž elektrosady bylo možné zařadit do e-shopu díky jejich modernizaci a příznivé ceně.

Popis produktů - technické parametry elektrosad a elektrokol

Snažíme se pro Vás v popisu produktů uvést co nejvíc informací. Nutno dodat že pravdivých. U mnoha elektrokol najdete pod obrázkem i odkaz na náš katalog nebo katalog výrobce. Přesto že se snažíme údaje uvést co nejpřesněji, může dojít k nějaké nesrovnalosti. Budeme rádi když nás o zjištěných závadách budete informovat. V každém případě ale dokážeme podat Vám zákazníkům všechny potřebné informace k tomu aby Váš nákup byl spokojeným završením oboustraného úsilí.

Výběr elektrokola

Všeobecně lze výběr vést několika směry. Elektrokola Gepida patří mezi robustní vysoce spolehlivá elektrokola s nejmodernější vlastní technologií. V praxi to znamená že Vás čeká jen promazání a údržba řetězu a seřízení brzd. Robustnost má jednu nevýhodu v celkové hmotnosti. To platí hlavně u elektrokol se středovým pohonem.
U elektrokol e-totem můžete vsadit na kvalitu a bezúdržbové motory. Váha těchto elektrokol odpovídá jejich určení. Snadno odnimatelné baterie v nové modelové řadě sice zaberou místo pro nápojovou lahev. Můžete ale elektrokolo doplnit podsedlovým držákem nebo nosičem a brašnou.
Na druhou stranu se jedná o elegantnější řešení umístění baterie než je tomu pod sedlovkou v rámu, který tak prodlužuje zbytečně rozvor kola.
Současně používané baterie jsou poměrně lehké.
Dámská elektrokola se vybavením ovládacích prvků více přiblížila jednoduchosti. Zapnete elektrokolo dotykovým spínačem, zvolíte míru podpory a jedete. Nic víc nepotřebujete. Ovladač signelizuje stav baterie při zvoleném stupni síly pohomu. Každá baterie má v sobě zabudovanou signalizaci stavu, stačí zmáčknout tlačítko a můžete odhadnout kolik energie ještě zbývá na cestu.
Skládací elektrokolo Old See Dog je na trhu stále nejlehčí skládačka. Navíc toto elektrokolo má zvýšenou odolnost proti působení vlhkosti a solí.
Pro opravdový zážitek z jízdy v přírodě je ideální elektrokolo Spirit.
Elektrokola Lovelec jsou spíše na městský provoz a lehký terén. Každopádně jejich rozšíření na více modelů značce prospívá. Nyní si i zde můžete vybrat.

Výběr z hlediska náhradních dílů skladem v ČR. Zde vítězí elektrokola e-totem. Elektrokola Gepida vzhledem ke své politice jakosti vyměňuje veškeré díly jako celky za nové. To zaručuje dlouhou životnost všech komponentů. Toto je i u KTM a BBF. Evropské značky mají prostě jiný standard k přístupu k zákazníkovi.
To platí i pro baterie. Všeobecně platí že v e-shopu EKO.Na1.cz k veškerému prodávanému sortimentu jsme schopni zajistit jak opravu, tak i náhradní díly včetně baterií. Proto u nás nenajdete ty značky elektrokol u kterých Vás dodavatel odkazuje na plující kontejner z Číny v termínu řádů několika měsíců.



©13.listopadu 2012 EKO.Na1.cz

Elektrokola - rady + návody

   Vážení zákazníci,

   na základě Vašich dotazů ohledně elektrokol jsem se rozhodl, poradit Vám s výběrem vhodného e-bike z nabídky tohoto e-shopu (eko.Na1.cz).
Rozklikněte v menu e-shopu eko.Na1.cz nabídku " elektrokola". Přejděte myší na "Třídit podle" název - cena.
Klikněte prosím myší na nápis "cena". Produkty se seřadí dle ceny od nejlevnějších, nebo nejdražších. Zvolte prosím nejlevnější.
Tento popis elektrokol se může časem mněnit, neboť i produkty se mnění jak cenou, tak vývoj elektrokol jde stále doufejme lepším směrem.

Aktuálně máte zobrazeny modely elektrokol dle ceny. Nyní Vám ke každému vyjádřím některé specifikace, které by Vás mohly nasměrovat k Vašim potřebám.
(Ještě jednou připomínám že aktuální nabídka se může měnit od tohoto popisu - viz datum pod článkem.)

Nejprve přeskočím modely 2011 s olověnou baterií. Tato technologie je již překonána. Přesto se ještě zmíním o ceně. Ta je u modelů s baterií LiOn, LiPol, LiFePO4 a p. (Viz. podrobný článek o bateriích.) nesrovnatelně výhodná. Ovšem pouze z hlediska nejnižší ceny. Elektrokola s olověnou baterií patří k nejlevnějším ne díky baterii s nejlevnějšími výrobními komponenty, ale též díky výbavě samotného elektrokola. Marně budete hledat lehký rám ze slitin hliníku, kotoučovou brzdu, nebo přesmykač s bohatou nabídkou převodů. Ani vidlici nebo podsedlovku nehledejte odpruženou.
To co odlišuje olověnou baterii od modernější LiOn, LiPol, LiFePO4 a p. (Viz. podrobný článek o bateriích.) je především její hmotnost, kapacita, která je oproti bezolovnatým bateriím dříve menší, nehledě na počet nabíjecích cyklů.
Všichni znáte např. moderní gelové olověné akumulátory z auta. Jenže (!) Na rozdíl od auta, které svoji baterku používá jako záložní pro nastartování, svícení bez zapnutého motoru a udržovací pro výbavu jako je centrální zamykání, autoalarm, řídící jednotka, zásuvka zapalovače a p., baterie u elektrokola jde na dno své kapacity v každém nabíjecím cyklu. Baterii u elektrokola tedy neudržujete v její definované kapacitě, ale naopak ji vybíjíte pod mez její kapacity, mnohdy i pod provozní napětí.
To ale olověná baterie snáší velmi špatně a snižuje to její hodnotu. Proto prosím nesrovnávejte autobaterii ve svém autě s olověným akumulátorem v elektrokole. Hlavní podmínkou dlouhé životnosti u olověné baterie elektrokola je provozní teplota. V mrazu je provoz sice možný ale výrazně snižuje životnost akumulátoru.
Při velkém vybití olověného akumulátoru může dojít časem k rozpadu mřížky článku. U LiOn, LiPol, LiFePO4 a p. (Viz. podrobný článek o bateriích.) baterií dochází vlivem času k mnohem menšímu propadu kapacity. Navíc mnohonásobně větší počet nabíjecích cyklů tyto baterie při výpočtu, po vydělení životnosti olověného akumulátoru, řadí na obdobnou cenovou hladinu.

Tolik tedy k olověným akumulátorům. Nyní nám vyselektováním zbude jeden model elektrokola, který vystupuje z popsaného spektra elektrokol s olověným akumulátorem. Je to model elektrokolo CRUISER (CITY) 26" U tohoto elektrokola se s hmotností dostaneme pod 30 kilogramů. Elektrokolo Cruiser City má pohodlné 26" obutí. Je vybaven rámem z hliníkových slitin s dobrým nástupem. Má dobrý kryt řetězu a stojánek.
Toto elektrokolo doporučuji především lidem, kteří jsou ochotni zaplatit za elektrokolo co nejméně korun a přitom hledají kvalitu a spolehlivost jdoucí ruku v ruce s jednoduchostí a pohodlím.
Toto elektrokolo má tři převody. Když bereme v potaz že jízda nepřesáhne trasu 60km a využijete především elektrokolo s jeho výkonem motoru, může toto základní řazení být plně dostačující.

Než přejdu k dalšímu modelu elektrokola, tentokrát základního, ale doplněného moderním akumulátorem s kapacitou umožňující reálný dojezd 50km, musím se ještě zmínit ohledně dotazu na výkon elektrokol.
Jak je možné představit si výkon elektrokola v praxi?
Omezení pro běžný provoz na pozemních komunikacích včetně cyklostezky je 250W výkonu motoru a dosažené rychlosti 25km/hod. Rychlost je tedy jasná. Při dosažení rychlosti 25Km za hodinu se motor odpojí. Jak si ale představit výkon 250W? V praxi si můžete představit že záběr motoru + ztráty třením, valivým odporem a odporem vzduchu, přinášejí výkon, který si můžete připočítat ke svému šlapání jako jeden a půl člověka. Jedete-li na plný výkon, motor zabírá jako když se k vám přidá jeden a půl šlapajícího člověka. Z tohoto hlediska je jasné že motor dokáže vyvinout dostatečnou sílu na to aby elektrokolo jelo samo bez šlapaní. U dražších elektrokol může být tento přenesený výkon ještě efektivnější a dosahovat síly dvou lidí. Což už je příjemné při šlapání do kopce. Ostatní cyklisty svojí svižnou, tichou jízdou zdeptáte.

Elektrokolo SEANCE 2012 Toto elektrokolo v základním vybavení již obsahuje pružinami odpružené sedlo, blatníky do nepohody, odolný ocelový rám, baterii LiMnO2 / 24V 9,5Ah / 228Wh díky které se s hmotností elektrokola dostanete pod 24Kg.
Toto elektrokolo jak již bylo zmíněno u verze s olověnými akumulátory obsahuje tři rychlostní převody, dobrý kryt řetězu, který uchrání Vaše oblečení před zašpiněním. Díky této jednoduchosti můžete počítat s dlouhým intervalem výměny řetězu. Do budoucna Vás tedy čeká jen výměna brzdících gumiček a přezouvání plášťů. Mezi nejčastější úkony bude patřit nabíjení baterie a sporadické promazání řetězu. O motor neni třeba se starat. Ovládání elektrokola je velmi jednoduché. Signalizace režimu jízdy a stavu baterie je pouze diodami. Prakticky se tedy nemá na tomto kole co pokazit.

Elektrokolo TOWNIE 2012 - konečně elektrokolo, které mohu doporučit každému, kdo je orientován na cenu. Zde již dostanete maximum. Toto elektrokolo je vhodné jak do města, tak i mimo něj. Kvalitní komponenty, hliníkový rám, hmotnost pod 24kg, přehazovačka se sedmikolečkem už zaručují i plnohodnotnou jízdu bez použití baterie. Přední vidlice z oceli, spolehlivě přenese výkon motoru na celé elektrokolo. LiMnO2 baterie, 24V 9,5Ah / 228Wh zajistí dojezd až 60km.
Na tomto elektrokole oceníte robustní konstrukci lehkého rámu, umožňující snadný nástup na elektrokolo. Vhodně umístěná baterie má vliv na optimální těžiště a snadnou ovladatelnost kola. Elektrokolo Townie je vhodné pro každý den. Lze s ním dosáhnout i velmi svižné jízdy. Mohu vřele doporučit seniorům. Na zadní nosič lze přikoupit brašny a udělat tak z tohoto elektrokola větší "nákupní tašku".

Dostáváme se ke skládacím elektrokolům. Elektrokolo SIMPLEX 20" je sice pohodlnou variantou jak se přepravit s vynaložením minimální námahy, ale mohu ho doporučit z hlediska skládačky, ne z hlediska zájemce o elektrokolo. Možná krkolomně vyjádřeno. Skládací elektrokolo si pořizujte tehdy, když potřebujete své elektrokolo pohodlně umístit do sedanu, výtahu, skříně, nebo těsných panelákových prostor. Potom má skládací elektrokolo opravdový význam. Například elektrokolo Simplex 20" splní veškeré požadavky na lehké skládací elektrokolo. Na tomto kole se nemusíte bát vyjet ve společenském obleku. Montáž i demontáž je velmi jednoduchá a účelná. Navíc toto skládací elektrokolo nepatří do kategorie miniaturních. To tedy znamená že na něm pohodlně může jezdit i vysoký člověk s dlouhými koleny.

Elektrokolo Lovelec Fold (skládací) je oproti předchozímu modelu lépe vybavené. Má výkonější baterii Li-Ion 36 V/ 10 Ah zaručující velmi dobrý dojezd. Odpruženou přední vidlici, hliníkový rám, sedmikolečko, nebylo zapomenuto na blatníky, nosič, přední a zadní světlo.
Jedná se o dobrou volbu pro toho, kdo chce dostat ze skládacího kola maximum.

Elektrokolo Lovelec Town - skvělé elegantní kolo. V základu již s praktickým košíkem. Toto elektrokolo je plně vybavené pro jízdu v noci i za nepřízně počasí. Příjemné tvary tohoto elektrokola mohou možná za jeho velkou oblíbenost. Přesto bych toto elektrokolo nedoporučoval pro lidi s větším vzrůstem cca nad 180cm. Těm by totiž mohla vadit vzdálenost od sedla k řiditkům. Jinak řečeno, toto elektrokolo je konstrukčně určeno především pro ženy.

Dalším zástupcem elektrokol tentokráte nejen pro ženy je elektrokolo CAPE 26" a CORSA 26". Tyto dvě elektrokola s hliníkovým rámem jsou parametry téměř shodná. Můžete si vybrat na základě umístění baterie. Lovelec Town oproti těmto elektrokolům má především jinou baterii. Cape a Corsa jsou lehčí. V porovnání s Lovelc Town, nemohu mnoho vyzdvihovat to, nebo ono. Volba bude spíše o pocitu a líbivosti než o rozdílu v parametrech. Všechna tři elektrokola mají stejné vybavení Shimáno. Odpružené přední vidlice.

Elektrokolo TRACTION 700 je konečně elektrokolem vhodným též pro pány. Modelová řada zahrnuje několik variant výbavy. Když se zaměřím na to co odlišuje tento model od předchozích elektrokol, určitě musím na prvním místě zmínit LCD displej s přehlednými funkcemi.
Traction je vhodný na jízdu do práce, zvládne lehký terén, velikost a šířka pneumatik přispívá k větší rychlosti jízdy při nižším využití asistence šlapání. Ani když si chcete zasportovat a vypnete asistenci šlapání úplně, nezklame toto elektrokolo. S možným využitím 21 převodů, zvládnete i největší kopec.
Jak jsem zmínil, modelové řady těchto elektrokol mají drobná odlišení na které jste upozorněni v popisu zboží. Proto je prosím nepřehlédněte při objednávání!

Elektrokolo CORTINA 2012 je vybavením podobné pánskému Traction. Opět je to elektrokolo šité na míru ženám. První v řadě které má LCD displej s přehlednými funkcemi a přehledem o ujetých km. Zase skvělá nabídka a volba v dané cenové hladině.
Dále se toto kolo vyznačuje skvělým dojezdem. Univerzálnost tohoto provedení je na snadě. Elektrokolo Cortina se hodí ke každé ženě, která chce žít svůj život aktivně. To je můj názor. Od tohoto modelu by se měly rozhodovat zákaznice, které chtějí elektrokolo s širokou škálou uplatnění. Od jízdy do práce, po nákupech, nebo trekingových výletech. Také pro ženy, které prohánějí jejich mužské protějšky s větším poměrem svalové hmoty, než je u žen rozumné. Tudíž ve výhodě. S tímto elektrokolem jim můžete vytřít zrak a vrátit jim jejich výhodu větší síly!

MyCity Edison III - elektrokolo, stylovka! Skvělé elektrokolo pro ženy, které mají svůj styl. Toto elektrokolo podtrhuje ženskost, eleganci, vznešenost. Přitom ovšem nepokulhává za partametry jiných kol. Toto elektrokolo doporučuji jak již název napovídá především do měst, obcí a na cyklostezky. Vezměte si například do košíku kolečkové brusle a místo autem jeďte na tomto elektrokole, uvidíte jak se Vaše postava vylepší a tělo bude mít lepší pocit z pohybu.
Jedná se o pohodlné elegantní kolo s noblesou a optimálními technickými řešeními. Když už na kolo v sukni, tak jedině na toto! Právem toto elektrokolo zabodovalo v testu. (Na zveřejnění testu bohužel nemám autorská práva.)

Nyní by se slušelo udělat čáru za již jmenovanými modely. Nastává totiž kategorie elektrokol, která díky svým parametrům a výbavě nemohou zklamat!
Ať už se podívám na kterýkoliv model z následujících, nenajdu nic co by mi mělo vadit. Tyto elektrokola bych vybíral podle jiných kritérií než předešlé.
Zaměřil bych se na detailní parametry baterií, typ elektromotoru, výbavu, určení elektrokola.

Tuto řadu začíná Lovelec Premium Easy, Premium Clasic, Blade, MyCity Messenger, Lovelec Premium Sport a uzavírá elektrokolo Sense. Po tomto modelu už by se dala udělat tlustá čára, neboť následující elektrokola už jsou z jiné kategorie, kdy se při výběru už hledí i na provedení elektromotoru a baterií víc než kdy jindy. Odměnou za vynaložený peníz je špičková kvalita evropských standardů, špičkový design, dojezd přesahující na jedno nabití i 100km. Na špičce motorů je BionX.
Tyto elektrokola vybíráme i podle snímačů šlapání. Například motor BionX nám vyrovnává díky snímačům šlapání. Elektronicky řídí sílu motoru, která přidává největší sílu v mrtvém bodě šlapání. (Dříve se tento jev řešil elipsovitou rozetou.) Mohu potvrdit že svezení na těchto elektrokolech patří k nejlepším a nejefektivnějším. Takto osazená elektrokola najdete v nabídce od Rakouské firmy KTM. Špičkovou kvalitu si ovšem připlatíte. Nebudete ale litovat.

Tolik tedy k nabídce elektrokol z tohoto e-shopu. Snažil jsem se Vám poskytnout základní vodítko k nákupu. Domnívám se že dražší modely elektrokol si zákazníci umí vybrat sami nejlépe, neboť se o problematiku zajímají. Přesto se na mne můžete obrátit o radu. Rád Vám poskytnu doplňující informace i z oblasti konkurenčních výrobků. Opravdu jsem pro Vás vybíral jen ty nejspolehlivější elektrokola dostupná na evropském trhu. Všechny prodávané typy elektrokol odpovídají potřebným normám a zákoným požadavkům.
Přeji Vám dobrou volbu!

           S úctou

                    Marek Novák

©10.dubna 2012 Marek Novák